Slavnostní otevření Filtermaců. Celá UTB pije zdarma

Dobrá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mikrofiltrovanou vodu a zároveň chtějí odlehčit přírodě od zbytečných plastů. Univerzita Tomáše Bati má pro vás filtrační zařízení na vodu – Filtermac, ze kterého si načepujete perlivou i neperlivou v prvotřídní kvalitě. Navíc od 6. dubna mají všichni uživatelé vodu ZDARMA.

Proto vás srdečně zveme na jejich slavnostní otevření, které proběhne 6. dubna za přítomnosti zástupců školy, provozovatelů BEZPETEK a Filtermac. Těšit se můžete na úvodní slovo, užitečné informace i ochutnávku perlivé a neperlivé vody.

P.S.: Prvních 25 příchozích s aplikací Filtermac si odnese skleněnou láhev na takové to univerzitní popíjení.

6. dubna 2022

U5 od 10:30 h (vstupní hala)
U18 od 11:30 h (za recepcí vpravo)
U4 od 12:30 (2. patro za výtahem)
U11 od 12:30 (2. patro u schodů)

Nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne  

Filtermac je alternativou k balené vodě, která pomáhá šetřit PET láhve tím, že si chodíte pro vodu do vlastní lahve. Jedno filtrační zařízení ušetří ročně cca 2,83 tun plastu, celá komunita Filtermac ušetřila už přes 6 500 000 PET láhví.

Jak to funguje?

Studenti si stáhnou aplikaci Filtermac, zaregistrují se a v aplikaci si zvolí tarif – Sponzorovaný UTB. Po otevření aplikace se ukáže QR kód, který jednoduše přiloží ke čtečce Filtermacu a ihned si mohou načepovat perlivou či neperlivou zdarma.

Jak používat Filtermac? (Videonávod)

Výhody čerpaní přes apku?  

Všichni mají dokonalý přehled o svém pitném režimu, denní limit jsou 3 litry vody. Vidí svou osobní statistiku – tedy kolik ušetřili kilogramů plastů, PET lahví, množství CO2, které by vzniklo během přepravy balené vody.

Stáhnout appku pro Android a začít čerpat
Stáhnout appku pro iOS a začít čerpat

Proč pít z Filtermacu?  

Díky komplexní filtraci přes filtry z aktivního uhlí odstraní Filtermac z vody veškeré nežádoucí chutě a pachy a odebere všechny částice a nečistoty větší než 0,2 mikronů, které se v běžné kohoutkové vodě nachází. Díky speciálnímu ošetření vody pomocí UV světla také zlikviduje nežádoucí bakterie a mikroorganismy.


Dobrá zpráva pro přírodu i zdraví. Západočeská univerzita si točí vodu z Filtermacu

Pitnou vodou bez chlóru, mikronečistot a mikroorganismů z potrubí se může nově pochlubit Západočeská univerzita v Plzni. Studenti i zaměstnanci si natočí dokonale upravenou vodu do svých vlastních lahví a pomáhají tak mimo jiné eliminovat plastový odpad.

Filtermac si za posledních 5 let oblíbily desítky českých vysokých škol i firem, momentálně je v dosahu pro cca 100 000 studentů. Ocení ho všichni, kteří chtějí redukovat plasty a zároveň udělat něco pro své zdraví.

Tuto alternativu k balené vodě najdete nově i na fakultách strojní a filozofické ZČU, jejichž studenti se připojí ke komunitě, která ušetřila už přes 6,5 milionu „PETek“.

„Jde o český vynález i technologii. Filtry z aktivního uhlí odstraní z kohoutkové vody veškeré nežádoucí chutě a pachy. Zároveň odeberou částice a nečistoty větší než 0,5 mikronů, což znamená, že ji zbaví i mikroplastů. Na konci celé úpravy se ošetří voda UV světlem, které zlikviduje bakterie a mikroorganismy,“ říká zakladatel společnosti Filtermac Martin Václavík.

Jak to funguje? 

Studenti si stáhnou aplikaci Filtermac, zaregistrují se a vyberou si sponzorovaný tarif ZČU. Po otevření aplikace přiloží QR kód ke čtečce a mohou ihned čepovat perlivou nebo neperlivou vodu. Každý uživatel může vypít denně až 3 litry vody zdarma. Vidí také přehledné statistiky o vypitých litrech, ušetřených kilogramech plastu a CO2, který vznikne během přepravy balené vody.

Pro filtrační zařízení na Fakultě strojní získal Filtermac stabilního partnera – společnost Panattoni, která provoz a údržbu Filtermacu hradí. „Stavíme průmyslové nemovitosti dle nejpřísnějších ekologických standardů a úspora vody, snižování CO2 stopy, odpadů i limitace dopadů na životní prostředí je naší prioritou. Podpora projektu Filtermac na ZČU je logickým krokem v rámci našeho působení v Plzeňském kraji,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel společnosti Panattoni pro ČR a SR.

„Využili jsme nabídky oslovit studenty Západočeské univerzity prostřednictvím LCD obrazovky na zařízení Filtermac. Chceme tak nabídnout uplatnění ve výrobě plně recyklovatelných nápojových plechovek v našem novém výrobním závodě, který budujeme v Panattoni Pilsen Digital Parku na Borských terasách. Právě teď hledáme chytré hlavy i šikovné ruce, a toto je skvělá příležitost, jak o sobě dát vědět našim novým potenciálním spolupracovníkům,“ sdělil při slavnostním zahájení provozu Filtermacu Radek Mádr, ředitel společnosti Ball Beverage Packaging Czech Republic.

Slavnostního zahájení provozu zařízení Filtermac na Fakultě strojní se zúčastnili nejen zástupci ZČU, Filtermac, Panattoni a Ball, ale i studenti a zaměstnanci školy, kteří již od dokončení instalace pravidelně vodu čerpají. "Udržitelnost je pro dnešní studenty aspekt, který sledují v mnoha oblastech života – v dopravě, oblékání, stravování... Ukázalo se to i v jejich pozitivním postoji k nabídce filtrované vody, na kterou využijí vlastní lahve. Navíc motivace šetřit plasty je u studentů v tomto případě podpořená i tím, že na vodu nemusejí přispívat ze své kapsy,“ uvedl děkan Fakulty strojní Milan Edl.

Společnost BEZPETEK, která zajistila na projekt škol bez PET lahví evropské peníze, si dala za cíl nainstalovat na českých univerzitách během 2 let cca 120 zařízení. „Kapacita ještě není vyčerpaná, školy si mohou o Filtermac zdarma stále zažádat,“ uvedl za společnost BEZPETEK Viktor Knapp.